Bilinçsiz tüketimi öldürüyor

Bilinçsiz tüketimi öldürüyor

ABDULKADİR BULUT

Havaların ısınmasıyla birlikte mantarlar tezgahlarda yerini almaya başladı.

Doğada kendiliğinde yetişen mantarların bilinçsizce tüketilmesinin ölüme sebebiyet verebileceğine dikkat çeken esnaf Ahmet Şarkışla, vatandaşların mantar alıp tüketirken dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Şarkışla, bilindik yerlerde alışveriş yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “ Doğada yetişen mantarlar yerine bakanlık onaylı ve kontrol edilen kültür mantarlarının vatandaşların tüketmesi daha sağlıklı olacaktır. Biliyorsunuz ki her sene bu ihmalden kaynaklı maalesef zehirlenmeler, yaşanıyor. Onun için  vatandaşlar tedbiri elden bırakmadan güvendikleri yerlerden mantar almalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Şarkışla, zehirli ve zehirsiz mantarı dış görünüşüyle ayırt etmenin oldukça zor olduğunu belirterek, “ Dış görüntüsüne bakarak zehirli ve zehirsiz mantar diye ayırt etmemiz oldukça zor. Çünkü dış görünüşü ile farkını anlamamız ne yazık ki imkansız. Zehirli mantarlarla karşılaşılması özellikle yağışlı ve nemli bölgelerde hemen toplanarak tüketilmesi sonucu meydana geliyor. O yüzden yabani türden mantarları bilmeyenlerin tüketmemesini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir