Dikkat! Kene Can Almaya Devam Ediyor

Dikkat! Kene Can Almaya Devam Ediyor

Meltem Duman

Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakasında artış gözlemlendi. Özellikle Tokat ve Sivas çevresinde ölümlerin yaşanması neticesinde kene konusunda dikkatli olunması gerekiyor.

Halk arasında kene yapışması olarak bilinen Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığı, çoğunlukla hayvanlardan insanlara bulaşan bu mikrobik hastalığa karşı vücuda tutulan keneye, çıplak elle çıkarılmaması veya ezilerek çıkarılmaması gerekiyor.

En sık Haziran ve Eylül aylarında görülen kene, ilimizin konumu itibariyle hayvancılıkla uğraşan ve yeşillik ormanlık alanlarda piknik için giden kişilerde daha sık gözlemleniyor.

PEKİ KENEDEN NASIL KORUNULUR?

Kırsal alanlara, orman ve tarım arazileri gibi yerlere giden vatandaşların mümkün olduğunca vücutlarında açık kısımlarının kalmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. Kenelerin vücuda girebilecekleri alanları kapatılması( örneğin, pantolon paçalarının çorap içine alınması, çizme giyilmesi, uzun kollu giysilerin tercih edilmesi) gerekiyor.

Keneyi asla çıplak elle çıkarmayın! Keneler eldiven veya poşet yardımı ile tutularak pens veyahut kene çıkartma kartı ile ezilmeden çıkarılması gerekiyor. En etkili çözüm ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak olası ölümlerin önüne geçilebilir.

Ayrıca insan sağlığı kadar hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşların özellikle besledikleri hayvanların kontrollerini dikkatli şekilde yaptırarak hayvana temas etmeden yetkili kişilerden müdahale hususunda yardım almaları hem hayvan hem de insan sağlığını korumaya faydalı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir