Makineleşmeye Rağmen Tahtı Sallanmayan Motifler

Makineleşmeye Rağmen Tahtı Sallanmayan Motifler

Meltem Duman

Eski çağlardan beri atalarımızın vazgeçilmez kültürel mirasımız olan halı ve kilim dokumalar günümüzde halan yaşatılıyor.

Kaybolmaya yüz tutmuş gelenek içerisinde yer alan İlimize özgü halı ve kilim dokumalar müdavimleri sayesinde yeni nesille aktarılıyor.

Sivas Gök Medrese ’de odacıkların içerisinde de konu olan kilim ve halı dokuma yıllara meydan okuyarak günümüzde de yerini korumaya devam ediyor.

Milletlerin tarih sahnesinde kalabilmesi ve kültürlerini yaşatabilmesi için önemli araçlardan birisi lan halı ve kilim dokumalarda  özellikle Sivas ve çevresi illerde eş kenar dikdörtgen, motiflerin yanı sıra hayvan sembollü kilimler de dikkat çekiyor. Al, kara turuncu ve mavi renk harmonisiyle çeşitli hayvansal veya geometriksel şekillerle nakşedilen kilim ve halılar günümüzdeki makineyle çıkan halılara taş çıkarır cinsten ince işçilik ile yapılması yönüyle de dikkat çekiyor. İlimizde en çok Şarkışla kilimleri meşhur olsa da yapısı itibariyle daha çok köy evlerinde hemen hemen eski kilim örneklerini bulmak mümkün.  Yün dokuma gibi ipliklerle örülü sağlam ve kaliteli malzemelerle yapılan bu değerli miras görünen o ki koltuğunu yeni nesil yapay kalitesi işçiliği ucuz halılara bırakmayacak gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir